Geçici kızlık zarı dikimi

0
958
Geçici Kızlık Zarı Dikimi

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ

Geçici kızlık zarı dikimi evlilik öncesinde tercih edilen bir yöntemdir. Genelde evliliklerden ya da cinsel birleşmelerden 2-3 gün öncesinde yaptırılmalıdır. Bu yöntemle yapılan operasyonlar 10-15 dakika kadar sürer. Yöntemde öncesinde yırtılan dokular tekrar birleştirilir ve rahim yoluna giden giriş daraltılır. Vajina duvarının üst ve yan kısımlarına dokular birleştirilerek işlem gerçekleştirilir.

Operasyonda özel ameliyat iplikleri kullanılır. Bu iplikler hayvan bağırsaklarından üretilir ve insan dokusuna uyumludurlar. Operasyondan 15 gün sonra bu iplikler vücut tarafından emilir ve yok okurlar.

Operasyonda lokal ya da genel anestezi uygulanır. Lokal ya da genel anesteziye doktor veya hasta karar verir. aslında geçici kızlık zarı dikimi genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Bazı hastalarda ameliyat korkusu olmasından dolayı genel anestezi uygulanabilir. Genel anestezi uygulanmadan önce hastanın durumunun anesteziye uygun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hastaya genel anestezi uygulanacaksa, hastanın 6 saat öncesinden aç ve susuz olması gerekir.

Geçici kızlık zarı dikimi yönteminden sonra bunları yapmalısınız

Her ne kadar operasyondan sonra kişi günlük aktivitelerine dönebilse de bir gün ya da iki gün boyunca dinlenmesi daha iyidir. Operasyon sırasında atılan dikişlerin zarar görmesini önlemek amacıyla, ağır aktivitelerden uzak durulması gerekir. Eğer kişilerin at biniciliği gibi hobileri varsa, bir hafta kadar ara vermeleri gerekebilir. Ayrıca bisiklete binilmesi de tavsiye edilmez. Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi uygulandıktan sonra aşağıdaki durumlar görülebilir.

Operasyondan sonra kişilerde hafif kanamalar görülebilir. Bazı durumlarda ise hafif ağrı ve sızılar da oluşabilir. Tüm bu etkileri gidermek için operasyonu gerçekleştiren uzman tarafından kişiye ağrı kesiciler verilir. Ayrıca operasyondan sonra enfeksiyon riski oluşabilir. Bu gibi durumlara karşı kişiye antibiyotik verilir. Operasyondan sonra birkaç gün boyunca Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Bu yüzden iç çamaşırların sıklıkla değiştirilmesi gerekir.

Operasyonun etkileri kısa sürdüğünden iki gün içerisinde kontrole gelinmesi gerekir. Operasyondan sonra birkaç gün boyunca pansuman yapılması gerekir. Doktorun tarifi ile pansuman işlemi kişi tarafından evde de yapılabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonlarından sonra kişilerin psikolojisinde belirgin bir iyileşme görülür. Operasyondan önce kişilerde görülen gerginlik ve kaygı yerini öz güvene ve rahatlamaya bırakır. Sosyolojik ve psikolojik olarak büyük bir baskı unsuru olan kızlık zarı sorunu, başarı ile çözülmüş olur.