Genital PRP

0
1109
genital-prp-kizlik-zari-dikimi

Genital PRP

Genital PRP nedir?

Kol veya eldeki toplardamar kanı alınarak bir enjektörle çekilmekte, daha sonra bu kan bir tüpe aktarılmakta, bu tüp ‘santrifüj cihazı’ adı verilen bir cihaz içerisinde belli bir hız ve süre ile döndürülerek tüp içindeki kandaki kırmızı alyuvarlar çöktürülmekte ve üst kısmında açık sarı renkli plazma elde edilmektedir. Daha sonra plazma içinde belli bir alana toplanmış olan ‘Platelet’ adı verilen pıhtılaşma hücreleri enjektörle toplanmaktadır. Tercihen ikinci bir santrifüjleme işleme ile sarı plazma içerisinde yer alan plateletlerden yoğun kısım özel bir enjektöre alınarak istenilen bölgelere enjekte edilmektedir. Amaç plateletlerden zengin olan kısmın doku içerisine enjeksiyonu ile tedaviyi sağlamaktır. Genital bölgeye yapılan PRP nin spesifik ismi ‘Genital PRP’ dir.

Genital PRP ile verilen plateletler neyi sağlar?

Genital PRP ile doku içerisine enjekte edilen plazma içinde yer alan trombositler doku içerisinde patlamakta ve içlerinden ‘Growth Faktör’ adı verilen büyüme faktörleri ortaya çıkmaktadır.

Büyüme faktörleri de ‘Fibroblast’ adı verilen hücreleri uyararak doku içerisindeki kolajen (bağ dokusu) artışını hızlandırmaktadır. Böylelikle doku daha sağlıklı ve daha güçlü bir hale gelmektedir.