Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

0
989
kalici-kizlikzari-dikimi

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ

Etkileri kalıcı olan bir yöntemdir. En bilinen uygulama türü Flep yöntemidir. Son zamanlarda Flep yöntemi ile lazer teknolojisi birleştirilmiş, ortaya daha hızlı ve daha iyi sonuçlar veren yepyeni bir yöntem çıkmıştır. Lazer ve Flep yöntemi, ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan ve yaygın olan yöntemlerdendir. Flep yöntemi mikrocerrahi ile yapılır. Yöntemde lazer teknolojisi kullanılması, dikiş atılmasına gerek kalmamasını sağlar. Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi, birçok kişinin memnun kaldığı bir yöntemdir.

Uygulama, kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar tarafından yapılır. Yöntemde kullanılan Flep, bir tr doku kaydırma işlemidir. Vajina duvarının arka kısmından alınan dokular, kızlık zarının bulunduğu yere dikilir bir anlamda yeni bir kızlık zarı oluşturulur.

Vajina duvarından alınan yeni dokular, vajina duvarının üstünden başlanarak dikilir. Bir tür asılma işlemi yapılmış olur. Aynı doku, vajinanın yan duvarlarına da tutturulur. Bir anlamda vajinadan alınan parça, tıpkı bir perde gibi vajina duvarlarına gerilir. Amaç cinsel birleşme sırasında kanamanın gerçekleşmesidir. Bu yöntemle kanama bir anlamda taklit edilmiş olunur.

Operasyon, lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi, kişide ameliyat korkusu varsa tercih edilir. Eğer operasyonun genel anestezi altında yapılması kararlaştırılmışsa, kişinin en az 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir. Operasyon 10-15 dakika gibi bir zamanda biter. Eğer vajina daraltma operasyonu ile birlikte yapılacaksa süreye 20 dakika daha ilave edilir.

Operasyonun herhangi bir riski yoktur. Ancak, uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanının tecrübeli olması ve daha önce bu tür operasyonları birçok defa yapmış olması önemlidir.

Operasyon steril bir ortamda gerçekleştirilir. Bu yüzden enfeksiyon riski bulunmaz. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanları, hasta mahremiyetine önem verirler.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası…

Kalıcı kızlık zarı dikimi  kesinlikle dışarıdan anlaşılamaz. Uzman bir jinekolog muayenesinde belli olacak bir durumdur.Operasyondan sonra ilk gün dinlenilmesi gerekir. İlk gün uzun süre ayakta durulmaması gerekir. İlk haftalarda ise ağır kaldırmak ya da ağır aktivitelerde bulunmak riskli olabilir. Operasyondan sonra aynı gün içinde kişi günlük yaşantısına dönebilir. Doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır.

İlk haftalarda havuza ya da denize girilmesi riskli olabilir. Operasyondan bir hafta sonra doktor kontrolüne gelinmesi gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Doktor tarafından pansuman yapılabileceği gibi doktorun tarif ettiği gibi kişi kendisi de evde pansuman yapabilir.