Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır?

0
4248
kizlik-zari-bozulmasi-nasil-anlasilir

KIZLIK ZARI BOZULMASI NASIL ANLAŞILIR?

 

Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Tıpkı dünyadaki her insanın parmak izlerinin farklı olması gibi bir durumdur. En çok görülen türü Anüler yani yuvarlak olan türdür. Kızlık zarı vajina iç duvarına yapışık olarak bulunur ve mukoza yapısında bir dokudur. Aslında kızlık zarının yırtılması ya da patlaması gibi durumlar oluşmaz. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Kızlık zarı cinsel birleşme sırasında olağandan daha fazla esner ve biz bu durumu yırtılma olarak biliriz. Esneme sırasında bir miktar kan gelir.

Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır? Zarın Esnemesini Sağlayan Durumlar

 

Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır? sorusu esneme olarak da yanıtlanabilir. Vajina içerisine sert bir cisim sokulması, vajinaya sert darbelerin gelmesi, özellikle ağır spor aktiviteleri sırasında kızlık zarı esnemesi durumu yaşanabilir. Bazı durumlarda ağır travmalarda da bu durum yaşanabilir. Genelde kızlık zarının yapısına göre cinsel birleşme sırasında penisin vajinaya girmesi ile birlikte kızlık zarı zorlanır ve esner. Esneme sırasında bir miktar kan gelebilir.

Anüler yapıya sahip olan kızlık zarı türünde kan miktarı azdır ve kısa bir süre sonra kesilir. Eğer zar yapısı kalın ise ve zorlamanın şiddeti fazlaysa, kanama durmayabilir. Bazı durumlarda girintili ve çıkıntılı yapıya sahip olan kızlık zarlarında da aşırı kanama meydana gelebilir. Esnek yapıya sahip olan kızlık zarlarında bu durum görülmez. Kanama miktarı yok denecek kadar az olabilir. Zayıf kılcal damarlara sahip olan kızlık zarlarında da durum aynıdır.

Esnek kızlık zarına sahip olan kişilerde genellikle ilk gece problem olur. Kanama olmadığı için kişinin partneri tarafından durum yanlış değerlendirilebilir.

Normal yapıdaki kızlık zarlarında esneme tabana kadar ya da çentik şeklinde olabilir. Bu iki durumda da az bir miktar kanama meydana gelir. Çentik oluşması durumu tıbben, kişinin hala bakire olduğunun göstergesidir.

Dışarıdan bakıldığında kızlık zarının esneyip esnemediği anlaşılamaz. Bu durum ancak uzman bir jinekolog muayenesinde ortaya çıkar. Birçok kişinin yanlış bildiği konulardan bir tanesi de kızlık zarının neden bozulduğudur. Yani uzman bir jinekolog ancak size kızlık zarının bozulduğunu söyleyebilir, neden bozulduğunu söyleyemez.

Kızlık zarının bir kere esneme durumu, ikinci bir kez yaşanmaz. İlk ilişkiden sonra kanama meydana gelmez. Ancak bazı durumlarda penisin vajina duvarlarını aşırı zorlaması sonucunda kanama meydana gelebilir.