Kızlık zarı dikimi

0
1093
kizlikzaridikimi

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Vajinanın 1-1,5 cm içerisinde bulunan kızlık zarı mukoza yapısındadır. Aslında doku şeklindedir ve vajina duvarının devamındadır. Kadınlarda kızlık zarı farklı yapıdadır. Kızlık zarı dikimi ancak türüne göre operasyonlarda farklılıklar olabilir. Bazı kızlık zarı türleri onarılamaz. Yarım ay şeklinde, kalın yapıda olan ve girintili bir yapıya sahip olan kızlık zarı türleri ameliyatla alınır.

Kızlık zarı dikimi, Onarımı Nedenleri

 

Kızlık zarı dikimi  kişilerin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Daha çok sosyolojik nedenlerden dolayı onarım işlemi gerçekleştirilir. Nadir de olsa ailelerin isteği üzerine ya da evli çiftlerin isteği doğrultusunda onarım işlemi gerçekleştirilebilir.

Kızlık zarı onarımı için kişinin ya da ailenin yazılı izni gerekir. Operasyondan önce izin kağıdı imzalatılır. Kişi 18 yaşından küçükse işlem ailesinin yazılı izni alınarak yapılır.

Kızlık zarı onarımı iki yöntemle yapılır. Kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı ülkemizde ve dünyada başarı ile uygulanan yöntemlerdir. Kızlık zarı onarımının yaptırılmasında toplum baskısı etkilidir. Kızlık zarının bekaret ile ilişkilendirilmesi, kişileri operasyonu yaptırmaya zorlar.

Kızlık Zarı Onarım İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Flep yönteminde vajina duvarından alınan dokular ile yeni bir kızlık zarı üretilir. Bir anlamda kızlık zarı tamiri yapılmış olunur. Vajina duvarından alınan doku parçaları, vajina duvarının üstüne ve yanına dikilir. Flep yöntemi ile yapılan operasyonlar 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Aynı gün içerisinde kişi günlük işine dönebilir. Kızlık zarı dikimi, onarımı aynı şey değildir.

Geçici kızlık zarı onarımı işleminde, daha önceden yırtılan zar dokuları kullanılır. Yırtılan zar dokusu yanlardan ve üstlerden birleştirilir ve dikilir. Genelde evlilik öncesinde yaptırılan bir uygulamadır.

Geçici kızlık zarı etki süresi en fazla bir hafta kadardır. Bir haftadan sonra zarın tekrar yırtılma riski oluşabilir. Operasyon sonrasında hafif kanamalar görülebilir. Ayrıca hafif ağrı ve sızılar da olabilir. Ancak doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ile ağrılar dindirilebilir. Ayrıca enfeksiyon riskine karşı antibiyotiklerde kullanılır.

Her iki yöntem de başarı ile uygulanır. Operasyon sonrasında kişinin kendisine olan güveni yerine gelir. Ayrıca toplumsal baskıdan da kişi kurtulmuş olur.