Kızlık zarı dikimi nedir?

0
999
kizlikzaridikimi-kizlik-zari-dikimi-nedir

KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR?

 

Kızlık zarı dikimi nedir? Zar Dikimi Yöntemleri

Kızlık zarı dikimi nedir? sorusuna verilecek cevap iki farklı yöntemin uygulandığıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi en çok uygulanan yöntemdir. Flep yöntemi, kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemleri arasında en bilinenidir. Büyük yırtıklar da uygulanan yöntemlerdendir. Vajina duvarından alınan dokular, duvarın üst ve yan kısımlarına tutturulur ve yeni bir zar dokusu elde edilir. Kalıcı yöntem uzun yıllar kullanılabilmesi nedeni ile en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Kişinin hamilelik geçirmesi ya da kürtaj olması durumlarında bile başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde genel ya da lokal anestezi uygulanır. Genel anestezi ameliyat korkusu olanlar için isteğe bağlı olarak verilir. Kişinin genel anestezi almadan önce 6 saat öncesinden bir şey yiyip içmemesi gerekir. Operasyon 10-15 dakika bibi bir zamanda tamamlanır. Aynı gün içerisinde kişi günlük işlerine dönebilir.

Bir diğer kızlık zarı dikimi yöntemi ise geçici kızlık zarı dikimi yöntemidir. Bu yöntem genellikle lokal anestezi altında yapılır. İsteğe bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilir. Bu yöntem de çok kısa sürer. Operasyon sonrasında kişi günlük yaşantısına dönebilir. Cinsel birleşmeden 2-3 gün öncesinde yaptırılması gerekir. Operasyonda daha önce yırtılan zar dokusu tekrar birleştirilerek dikilir. Operasyonda kullanılan dikiş iplikleri insan vücuduna uyumludur ve kısa sürede vücut tarafından emilir. Operasyondan sonra hafif kanamalar ve ağrılar olabilir.

Kızlık zarı dikimi operasyonları, kişilerin sosyolojik ve psikolojik baskılardan kurtulmasını sağlar. Operasyonu gerçekleştiren kadın doğum uzmanı ve jinekologlarda psikolojik olarak destek sağlarlar.

Günümüzde bu tür operasyonlar başarı ile gerçekleştirilebiliyor ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle toplumsal yapının baskı kurduğu kadınların neredeyse tamamı, kızlık zarı dikimi operasyonlarını tercih ediyorlar.