Kızlık zarı nasıl yırtılır?

0
4854
kizlik-zarim-yirtildimi-kizlik-zari-yirtilmasi

KIZLIK ZARI NASIL YIRTILIR?

Kızlık zarının sadece ilk gecede ya da cinsel birleşmelerde yalnızca yırtıldığı zannedilir. Ancak kızlık zarının birçok yırtılma nedeni bulunur. Kızlık zarı vajinanın 1–1,5 cm içerisinde yer alan ve Mukozal bir yapıya sahip olan ince bir dokudur. Dışarıdan gelebilecek etkilere karşı her ne kadar korunaklı olsa da, sert cisim girmesi ya da kaza durumlarında da yırtılma ihtimali olabilir. Kızlık zarının esnek olması ilk gece sırasında yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Ağırlık sporları ya da ekstrem sporlarla uğraşan kadınlarda da Kızlık zarı nasıl yırtılır? görülebilir. Çok sık görülmese de mastürbasyon yapılması, vajinaya sert bir cisim sokulması gibi nedenlerden kaynaklı yırtılmalar da olabilir.

Cinsel birleşme sırasında aşırı yırtıklardan kaynaklı kanamalar olabilir. Ön sevişme yapılmadan birleşme sonucunda bu durum ile karşılaşılabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır? Kızlık Zarının Yırtılma Belirtileri

Cinsel birleşme durumları haricinde vajinadan gelen kanamalardan her zaman için şüphelenilmelidir. Kanamanın nedenleri farklı olabilir. Bu nedenler arasında Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusu da karşımıza çıkabilir. Vajinadan gelen kanama, adet kanaması dışında vajina duvarlarının aşınması sonucunda da olabilir.

Kesin bulgulara ve nedenlere ancak uzman bir jinekolog muayenesinden sonra ulaşılabilir. Ancak vajinadan gelen kanamanın nedeni kızlık zarı yırtılması ise bu durumun mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Aşırı ve şiddetli kanamaların birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi, kızlık zarının kalın bir yapıda olmasıdır. Bazı durumlarda ise kızlık zarının girintili ve çıkıntılı olması kanama nedenidir. Sert bir cisim girmesi ya da ağır travmalar sonucunda zar yapısı zedelenir ve bu durum şiddetli kanamaya yol açar. Aşırı kanama görüldüğünde derhal hastaneye gidilmelidir.

Vajinada meydana gelen kanama, bekaretin bozulduğunu göstermez.

Cinsel Birleşmeyi Zorlayan Kızlık Zarı Yapıları

Anüler tipte olan kızlık zarında cinsel birleşme kolay ve acısız olur. Kanama miktarı da oldukça azdır. Ancak kalın yapıda kızlık zarında cinsel birleşme ağrılı ve acılı olabilir. Vajinaya anî girişler ve aşırı zorlamalar, kanama miktarının artmasındaki nedenlerdendir. Aynı durum, yarım ay ya da girintili yapıya sahip kızlık zarlarında da olabilir.

Nadir de olsa, vajina duvarının tahriş olmasından kaynaklı kanamalar da olabilir. Bazı zar türleri cinsel birleşmeyi zorlar ya da imkansız hale getirebilir. Bu tür durumlarda hemen uzman bir jinekolog yardımı alınmalıdır. Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusuna verilebilecek tüm cevaplar bunlardır.