Kızlık Zarı Türleri

0
1062
Kızlık Zarı Dikimi Kızlık zarı türleri

Kızlık Zarı Türleri

Kızlık Zarı Türleri Nelerdir?

Kızlık zarının birbirinden farklı yapıya sahip türleri bulunur. Her kadında farklı türde kızlık zarı bulunur. Kızlık zarı türleri kişinin anatomik yapısına ve hormonlarına göre değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Kızlık zarı hakkında bilgi edinen birçok kişi bu durumun anormal olduğunu zanneder. Aslında tıbben kızlık zarının farklı yapıda ve türde olması normal bir durumdur.

Bazı durumlarda kişilerde kızlık zarı olmayabilir. Bazı durumlarda ise “imperfore hymen” adı verilen tıbbî bir durum görülebilir. Kızlık zarı deliğinin olmaması durumu, cinsel birleşme sırasında büyük sorunlara yol açar. Bu yüzden kızlık zarında delik olmayanların zarları ameliyat ile açılmalıdır.

Genelde her kadında farklı bir yapıda olsa da kızlık zarları belli başlı tiplere ayrılarak sınıflandırılır.

Yuvarlak Yapıda Olan Kızlık Zarları

Kadınlarda en sık rastlanan yapıda olan kızlık zarı türüdür. Tıbbî ismi “Anüler” olarak geçer ve halka şeklindedir. Bu yapıya sahip olan kızlık zarı türleri cinsel birleşme sırasında herhangi bir sorun yaratmaz.

Ara Bölmeli Yapıya Sahip Olan Kızlık Zarı

Bu tür kızlık zarına sahip olan kişilerde cinsel birleşme son derece ağrılı ve acılıdır. Genelde bu tür şikâyetler ile doktora başvurulur ve kızlık zarı küçük bir operasyonla alınır.

Yarım Ara Bölmeli Yapıda Kızlık Zarı

Kadınlarda nadir olarak görülen bir durumdur. Genellikle cinsel birleşmeye engel bir durum teşkil etmez.

Yarımay Şekilli Kızlık Zarı

Cinsel birleşmede sorun yaratan kızlık zarı türlerindendir. Birçok durumda vajinismus hastalığına da sebep olur. Bu tür kızlık zarına sahip olan kişiler, uzman bir jinekologa başvurmalı ve kızlık zarlarını aldırmalıdırlar. Bazı durumlarda kızlık zarının çıkarılmasına gerek olmayabilir. Ufak çentikler atılarak zarın genişletildiği ufak operasyonlarda yeterli olabilir.

Elek Şeklinde Olan Kızlık Zarı Türleri

Bu yapıya sahip olan kızlık zarlarında cinsel ilişki neredeyse imkânsızdır. Bu tip kızlık zarlarında çok sayıda küçük ve büyük delikler bulunur. Nadir olarak görünür ve çoğu zaman ameliyatla alınırlar.

Dentiküler Yapıda Olan Kızlık Zarları

Nadir olarak görülen bir yapıya sahip kızlık zarı türüdür.

Fimbrial Türü Kızlık Zarı

Fimbria şekline benzeyen kızlık zarı türlerindendir. Fimbria follop tüpünün son kısmına verilen addır. Kızlık zarı bu yapıya benzediği için bu ismi alır.

Dudak Şeklinde Olan Kızlık Zarları

Yapısı vajinanın dudaklarına benzer ve genelde cinsel birleşmede sorun olmaz. Kadınlarda nadir olarak görülen kızlık zarı türlerindendir.

Deliksiz Kızlık Zarı Türleri

Deliksiz bir yapıya sahip olan kızlık zarları çok nadir görülür. Ergenlik çağına yeni giren ve adet kanaması başlayan kızlarda büyük sorunlara yol açar. Genelde karın ağrısı ya da kasık ağrısı şikâyetlerinin sebebidir. Bu soruna sahip olan kişiler vakit kaybetmeden uzman bir jinekologdan yardım almalıdır. Çoğu zaman küçük bir operasyonla kızlık zarına çentik atılır ve deliğin oluşması sağlanır.