Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)

0
1222
Klitoris Estetigi Kızlık Zarı Dikimi

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris Estetiği kadın cinsel organlarından biri olup orgazm ve cinsel yaşam için önemli rol oynar. Klitoris anatomik olarak kadın cinsel organının üst kısmında bulunan, küçük dudakların bittiği yerde yer alan erektil bir oluşumdur. Klitoris anatomik ve embriyolojik olarak erkekteki penis karşılığıdır fakat penis gibi idrar kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz alınması ve orgazmdır. Klitoris estetiği ameliyatı gittikçe artan cinsel estetik ameliyatlar ile paralel olarak artış göstermektedir.

Klitoris şekli, yapısı ve büyüklüğü hiçbir kadında aynı değildir. Bu farklılığın doğum yapmış olmakla veya yaşla pek ilgisi yoktur. Klitoris de penis gibi cinsel uyarılma ile sertleşmektedir. Üzerinde yaklaşık 8000 sinir sonlanması vardır. Klitoris dıştan görünen bir baş (glans klitoris), ve doku içine gömülü şekilde olan gövde kısmından oluşur. Klitorisin baş kısmının büyüklüğü de kadınlarda oldukça değişkendir ve 2-8 milimetre arasında olabilmektedir. Erkekte penis büyüklüğünde olduğu gibi kadında da klitoris büyüklüğü ile orgazmın gerçekleşmesi ve orgazm nitelikleri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bazen hamilelik döneminde klitoris damarsal ve mekanik değişikliklere bağlı olarak kalıcı bir büyüme gösterebilir.

Orgazm olamama şikayeti nedeniyle başvuran kadınlarda bazı doktorlar klitorisi dışarıdan saran derinin küçültülmesi ve açılması şeklinde bir estetik ameliyat önermektedirler fakat bu tartışmalı bir yaklaşımdır. Burada amaç klitorisin cinsel ilişki esnasında daha kolay doğrudan temas sağlaması ve penis teması ile daha kolay uyarılmasıdır. Bu şekilde yapılacak bir klitoris estetiği ameliyatı bazı aşırı ve gereksiz klitoris uyarılmaları ve abartılmış hassasiyetlere yol açabileceği için yalnızca çok dikkatli bir değerlendirme sonrasında yapılması gerekmektedir.

Günümüzde bir çok kadının şikayeti klitorisin normalden büyük ve kabarık olmasıdır. Klitoris estetiği işlemi genelde labioplasti (iç dudak estetiği) ile aynı anda gerçekleştirilmektedir. Kliteroplasti operasyonu hastanın ön muayene sonrası klitorisinin durumuna göre yapılmaktadır.

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen operasyon sonrası hasta kısa süre içerisinde normal hayatına dönebilmektedir. Düzenli kontroller ve hijyenik kurallara uyulmasıyla birlikte kısa süre sonra klitorisin büyük ve kabarık görüntüsü ortadan kalkar ve kişi normal cinsel doyumuna ulaşır.