Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

0
1165
Genital Estetik Labioplasti Ameliyati

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti Nedir?

İlk olarak Amerika ve Avrupa’da başlatılan ve daha sonra dünyada hızla yayılan Labioplasti (İç Dudak Estetiği) 2000’li yıllardan itibaren Türkiye’de de yapılmaya başlanmıştır. Vajen estetik olarak bilinen bu uygulama Jinekolog Uzman doktorlar tarafından uygulanır.

Bu uygulama ayrıca en çok tercih edilen işlemdir ve vajina görünümünü tamamen düzeltmek amacıyla yapılır.Normal olarak bayanlarda dış dudaklar, iç dudakların dış kısmındadır ve içeride yer alan iç dudakları kaplar. Normalden daha iri olan iç dudakların dış kısma sarkması, kişilerde estetik anlamda sorunlar oluşturabilir. Labioplasti (İç Dudak Estetiği)yapılmasındaki temel amaç ise iç dudakların kısaltılarak düzeltilmesi ve bu şekilde ortaya çıkan venus yarığı adı verilen estetik görünümün sağlanmasıdır. İç dudakların kırışık ya da geniş yapraklı olması durumunda da bu uygulama tercih edilir.

İç Dudakların Sarkma Nedenleri

İç dudakların sarkma nedenlerine bakıldığında ilk olarak genetik durumların söz konusu olduğunu belirtebiliriz. Yani irsi durumlar ergenlik dönemiyle kendini gösterir ve hormonal etkilerle iç dudaklarda büyümeye neden olur. Ağırlığı artmış ve irileşmiş olan dudaklar ise zamanla yer çekimi ve yaşlılığın etkisiyle sarkar. Bazı kadınların doğuştan iç dudak sarkması yaşadıkları bilinir.

Hormonal nedenlerin yanı sıra şeker hastalığı ve yaşlanma durumları daha etkilidir. Bunun yanında gebelik sürecinde de iç dudakların sarktığı gözlemlenmiştir. Aşırı düzeyde mastürbasyon, fazla sayıda cinsel ilişki, normal doğum oranının azalması ve dar giysiler de iç dudakların sarkma nedenleri arasındadır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi ile 30 dakika gibi bir sürede uygulanır. Fakat hassas kişilerde lokal anestezi yerine genel anestezi uygulanabilmektedir. Bu durumlarda hastane ortamında ameliyata alınan hasta yine kısa sürede taburcu edilecektir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) yapılmadan önce hasta adet olmamalıdır. Cerrahi bir uygulama olacağı için tüm enfeksiyonlara karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Adet olunması durumunda ise kanama yüzünden hijyen korunamayacaktır.

Uygulama sonrasında hastanede yatış gerekmiyor. Genel anestezi uygulandığı durumlarda bile hastaya yatış verilmez ve taburcu edilir. Hasta uygulamadan sonra duş alabilir. Atılan dikişler 10 gün içinde kendiliğinden düşer. Bu süreçte hastanın tuvalet temizliğine dikkat etmesi yeterlidir.

İşlem bölgesi akan su ile az temas ettirilmelidir. Bu yüzden küvette kalma süresi olabildiğince az olmalıdır. İlk 10 gün küvet uygulaması yasaktır. Herhangi bir yan etkini görülmemesi için doktorlar bu konuda gerekli uyarıları yapacaktır.

Bu uygulamadan sonra hamam ve havuz da 15 gün boyunca yasaktır. Aynı şekilde nemlenme durumuna karşı enfeksiyon kapılmaması için ekstra hijyen önemlidir. Kanama riski olmayan bu ameliyat ile birlikte ortaya çıkabilecek herhangi bir durumda doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu yan etkiler daha çok kanama ya da sızıntı şeklinde karşınıza çıkabilir. Ortaya çıkan kanama daha çok kısa sürelidir.

İç Dudak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu işlem normalde lokal anestezi ile yapılmakta ve en fazla 30 dakika kadar sürmektedir. Fakat bazen hastanın hassasiyeti göz önünde bulundurularak genel anestezi de uygulanabilmektedir. İşlem yine 30 dakika sürmekte, fakat hastanın uyuması ve tekrar uyandırılması süreci biraz zaman alabilmektedir.