Vajina Daraltma Cerrahi

0
1089
vajina-daraltma-cerrahi

VAJİNA DARALTMA CERRAHİ

Vajinanın normalden bol, geniş olması cinsel açıdan çiftler arasında ortaya çıkabilen önemli bir problemdir.

Bu şikayetle bana başvuran hastalar genellikle kendilerini geri plana atarak eşlerinin ilişkiden zevk almadıklarından, vajina genişlemesi, bollaşması durumunun büyük sorun oluşturduğundan, bu durum sanki bir kusurmuş gibi eşleri tarafından eleştirildiklerinden dert yanarlar. Sırf bu problem yüzünden onca yıldan sonra boşanmış olan çiftlere bile şahit oldum.

Aynı sorun kadın için de sıkıntı yaratır. Kadın hem kendine güvenini yitirdiğinden hem de eşi tarafından eleştiriye uğradığından zaten sıkıntı içerisindedir. Bu sorunun düzeltilmesinden sonra kendisinin de cinsellikten alacağı hazzın farkında bile olmaz genellikle.

Vajina, geçirilen gebelikler, yapılan doğumlar, iri bebek doğurma, doğumda geniş vajina yırtıklarının olması, zor ve uzun süren doğumlar, fazla sayıda doğum yapma, sık sık kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması gibi sebeplerle genişleyebilir.

Vajinal doğum ya da normal doğumda vajinadaki kaslar etkilenir. Vajina kas liflerinde gelişen mikro ya da makro yırtıklar nedeniyle vajina kasları ve vajina dokusunun, mukozasının zayıflamasına yol açar. Önceki kas kuvvetini ve elastikiyetini yitirir. Doğum sayısı arttıkça vajina mukozası ve kaslarında tekrar eden zedelenme nedeniyle vajinanın eski haline dönmesi, eski formuna ulaşması zorlaşır.

Vajinanın geniş veya bol olması sadece doğumlara bağlı da olmayabilir. Hiç doğum yapmamış bazı kadınlarda vajina yapısal olarak normalden büyük ebatlarda ve geniş olabilir.Vajina bollaşması, vajina genişlemesi şikayetleri ile bana başvuran hastalarımda eşlik eden başka sorunlar da yer alır. Bazen asıl sorunun vajina bollaşması olduğunun farkında olmadan idrar kaçırma, cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında hatta oturup kalkarken vajinalarından ses gelmesi, cinsellikten zevk almama, içlerinden bir şey sarkıyormuş gibi bir dolgunluk hissi gibi şikayetlerle de gelebilirler. Genital bölgedeki kas dokusunun zayıflaması bu sorunların temelini oluşturur.

Vajinanın doğal dokusunu, sıkılığını kaybetmesi ve bunun sonucu olarak cinsel ilişkideki fonksiyonunu yerine getirememesi ameliyatla düzeltilebilir bir durumdur.

Vajinanın çeşitli sebeplerle bol olması ya da bollaşması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarda yapılan ameliyata; vajinal estetik ameliyatı, vajina daraltma ameliyatı ya da vajinoplasti denir. Bu ameliyat genişlemiş vajinanın cerrahi olarak daraltılması işlemidir. Vajina daraltma, vajinoplasti ya da vajina estetiği ameliyatları ne sebeple olursa olsun vajina genişlemesi, vajina gevşemesi, vajina bollaşması diye tarif edilen durumu düzeltmeye, dış genitallerde, dış bölgede oluşmuş estetik sorunları düzeltmeye, ilişkide cinsel hazzı arttırmaya yönelik yapılan ameliyatlardır.Bu nedenlerle vajina daraltma ameliyatı esnasında eğer hastanın bu konularda da şikayeti varsa, idrar torbası sarkması ameliyatı (sistosel tamiri), idrar kaçırma ameliyatı, büyük abdest torbası sarkması ameliyatı (rektosel tamiri), dış genitallerde olabilen kusurlar; çirkin iyileşmiş doğum yırtıklarının düzeltilmesi, küçük veya büyük dudaklardaki bazı sorunların düzeltilmesi yani labioplasti ameliyatları da yapılabilir.