Vajina Daraltma Lazerle

0
987

VAJİNA DARALTMA LAZERLE

Cinsellik ve cinsel haz insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Zor doğumlar, iri doğumlar, cinsel ilişki, kürtaj, doğumda açılan kesiler, yaşlanma, genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı vajinada oluşan genişlemeler ve katlantı kaybı cinsel hazzı ve orgazmı yakından etkiler.

Vajindeki bu genişleme ve elastikiyet kaybı kadında cinsel açıdan kendisini yetersiz hissetmesine, utanmasına ve kendine güvenini kaybetmesine neden olur. Ayrıca partneri de genişlemeden dolayı cinsel ilişkiden daha az zevk alır ve ilişki sıklığı azalır.

Vajinada bu genişlemeler ileri düzeyde olmadığı müddetçe lazerle tedavi edilebilirler. Çok ileri düzeydeki vajinal genişlemelerde ve idrar kesesi ve rektum sarkmalarında ameliyatla vajinayı daraltmak gerekir.

Lazer vajinal daraltma fraksiyonu lazer (CO2) veya fraksiyonel erbrum lazerle (Er: Yag) yapılır. Vajina içine kanal uzunluğunun en derin noktasına kadar vajinal prob yerleştirilir. En derinden en uç noktaya kadar kişiye göre değişen enerji düzeylerinde vajina duvarlarına lazer atışları yapılır. İşlem ortalama 10 – 15 dakika sürer. Lazer ışınları vajen mukozasına uygulanan sıcağın etkisiyle bağ dokusunu uyarır ve kolajen liflerini kısaltır. Lazerle vajinal daraltmada cerrahi yolla yapılan daraltmaya göre önemli avantajlardan biri de bu daralmanın tüm vajina uzunluğu boyunca olmasıdır. Ayrıca cinsel hazzı artıran vajina mukozasındaki katlantıları da artırmaktadır.

Uygulama ağrısız ve acısızdır. Herhangi bir anestezi yöntemi uygulamaya veya uyuşturucu krem kullanmaya gerek yoktur. Genellikle 1,5 ay arayla yapılan 2 seans yeterlidir. İhtiyaca göre seans sayısı artırılabilir. İşlem sonucu oluşan etkinin en üst noktada koruması için yılda bir veya 2 yılda bir işlem tekrarlanabilir.